BA78M18FP-E2
DigiKey Part Number
BA78M18FP-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BA78M18FP-E2CT-ND - Cut Tape (CT)
BA78M18FP-E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BA78M18FP-E2
Description
IC REG LINEAR 18V 500MA TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BA78M18FP-E2 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
800 µA
Part Status
Obsolete
PSRR
58dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
33V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
18V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage Dropout (Max)
2V @ 500mA (Typ)