BD25IC0VEFJ-ME2
DigiKey Part Number
846-BD25IC0VEFJ-ME2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BD25IC0VEFJ-ME2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BD25IC0VEFJ-ME2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD25IC0VEFJ-ME2
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8-HTSOP-J
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-HTSOP-J
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
700 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable, Soft Start
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 1A