BD33FC0FP-E2
DigiKey Part Number
BD33FC0FP-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BD33FC0FP-E2CT-ND - Cut Tape (CT)
BD33FC0FP-E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD33FC0FP-E2
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD33FC0FP-E2 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA
Mfr
Current - Output
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
26.5V
Supplier Device Package
TO-252
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V