BD33GA5VEFJ-ME2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BD33GA5VEFJ-ME2 |
Description | IC REG LIN 3.3V 500MA 8-HTSOP-J |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-HTSOP-J |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 1.2 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable, Soft Start |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 14V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 500mA | Supplier Device Package 8-HTSOP-J |