BR24T16NUX-WTR
DigiKey Part Number
BR24T16NUX-WTR-ND - Tape & Reel (TR)
BR24T16NUX-WCT-ND - Cut Tape (CT)
BR24T16NUX-WDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BR24T16NUX-WTR
Description
IC EEPROM 16KBIT VSON008X2030
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 16Kbit I2C 400 kHz VSON008X2030
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BR24T16NUX-WTR Models
Category
Memory Interface
I2C
Mfr
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
1.6V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)