BR25H160FVT-2CE2
DigiKey Part Number
BR25H160FVT-2CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BR25H160FVT-2CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
BR25H160FVT-2CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BR25H160FVT-2CE2
Description
IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOPB
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 16Kbit SPI 10 MHz 8-TSSOP-B
EDA/CAD Models
BR25H160FVT-2CE2 Models
Category
Clock Frequency
10 MHz
Mfr
Write Cycle Time - Word, Page
4ms
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)