BU33SA5WGWZ-E2
DigiKey Part Number
846-BU33SA5WGWZ-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BU33SA5WGWZ-E2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BU33SA5WGWZ-E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU33SA5WGWZ-E2
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA UCSP30L1
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA UCSP30L1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BU33SA5WGWZ-E2 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5V
Package / Case
4-XFBGA, CSPBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
UCSP30L1
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 100mA