BZX84B10VLYFHT116
DigiKey Part Number
846-BZX84B10VLYFHT116TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BZX84B10VLYFHT116CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BZX84B10VLYFHT116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B10VLYFHT116
Description
DIODE ZENER 10V 250MW SSD3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 250 mW ±2% Surface Mount SSD3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
SSD3
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms