EDZVFHT2R12B
DigiKey Part Number
EDZVFHT2R12BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVFHT2R12BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVFHT2R12BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVFHT2R12B
Description
DIODE ZENER 12V 150MW EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 150 mW ±2% Surface Mount EMD2
EDA/CAD Models
EDZVFHT2R12B Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
150 mW
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms