RB068L100TE25
DigiKey Part Number
RB068L100TE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB068L100TE25CT-ND - Cut Tape (CT)
RB068L100TE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB068L100TE25
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A PMDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount PMDS
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 2 A