RB168VYM-60FHTR
DigiKey Part Number
RB168VYM-60FHTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB168VYM-60FHCT-ND - Cut Tape (CT)
RB168VYM-60FHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB168VYM-60FHTR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A TUMD2M
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount
EDA/CAD Models
RB168VYM-60FHTR Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
6.15 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 60 V
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)