RGT40NL65DGTL
DigiKey Part Number
RGT40NL65DGTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RGT40NL65DGTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RGT40NL65DGTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGT40NL65DGTL
Description
IGBT TRENCH FS 650V 40A LPDS
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 40 A 161 W Surface Mount LPDS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RGT40NL65DGTL Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Gate Charge
40 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
22ns/75ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 20A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
58 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 20A
Supplier Device Package
LPDS
Power - Max
161 W