RQ5E020SPTL
DigiKey Part Number
RQ5E020SPTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ5E020SPTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ5E020SPTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ5E020SPTL
Description
MOSFET P-CH 30V 2A TSMT3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 30 V 2A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount TSMT3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.3 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
370 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
700mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSMT3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
120mOhm @ 2A, 10V