RQ5E025TNTL
DigiKey Part Number
RQ5E025TNTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ5E025TNTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ5E025TNTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ5E025TNTL
Description
MOSFET N-CH 30V 2.5A TSMT3
Detailed Description
N-Channel 30 V 2.5A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount TSMT3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.6 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
220 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
700mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
92mOhm @ 2.5A, 4.5V