RQ7E055ATTCR
DigiKey Part Number
RQ7E055ATTCRTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ7E055ATTCRCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ7E055ATTCRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ7E055ATTCR
Description
MOSFET P-CH 30V 5.5A TSMT8
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 30 V 5.5A (Tc) 1.5W (Tc) Surface Mount TSMT8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQ7E055ATTCR Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18.8 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
860 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSMT8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24.5mOhm @ 5.5A, 10V