RQ7E055ATTCR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RQ7E055ATTCR |
Description | MOSFET P-CH 30V 5.5A TSMT8 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | P-Channel 30 V 5.5A (Tc) 1.5W (Tc) Surface Mount TSMT8 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RQ7E055ATTCR Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.8 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 860 pF @ 15 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 1.5W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TSMT8 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24.5mOhm @ 5.5A, 10V | Base Product Number |