RSR020N06TL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RSR020N06TL |
Description | MOSFET N-CH 60V 2A TSMT3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 2A (Ta) 540mW (Ta) Surface Mount TSMT3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RSR020N06TL Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.9 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Obsolete | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 180 pF @ 10 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 540mW (Ta) |
Technology | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TSMT3 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 2A, 10V | Base Product Number |