RSS100N03FRATB
DigiKey Part Number
RSS100N03FRATBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RSS100N03FRATBCT-ND - Cut Tape (CT)
RSS100N03FRATBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSS100N03FRATB
Description
MOSFET N-CH 30V 10A 8SOP
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 10A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount 8-SOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSS100N03FRATB Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1070 pF @ 10 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Supplier Device Package
8-SOP
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13.3mOhm @ 10A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA