SMF6V5TFTR
DigiKey Part Number
SMF6V5TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMF6V5TFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMF6V5TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF6V5TFTR
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC PMDU
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 17.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount PMDU
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMF6V5TFTR Models
Category
Power - Peak Pulse
200W
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
SOD-123F
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.9A