SMLD12E2N1WT86
DigiKey Part Number
846-SMLD12E2N1WT86TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SMLD12E2N1WT86CT-ND - Cut Tape (CT)
846-SMLD12E2N1WT86DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLD12E2N1WT86
Description
LED BLUE-GREEN DIFFUSED 1608 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue-Green 505nm LED Indication - Discrete 2.9V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMLD12E2N1WT86 Models
Category
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.9V
Series
Current - Test
5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
White
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm