SMLD12EN1WT86C
DigiKey Part Number
846-SMLD12EN1WT86CTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SMLD12EN1WT86CCT-ND - Cut Tape (CT)
846-SMLD12EN1WT86CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLD12EN1WT86C
Description
LONG LIFE TYPE MINI-MOLD CHIP LE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 527nm LED Indication - Discrete 3V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Mfr
Current - Test
5mA
Color
Grade
Automotive
Lens Color
White
Qualification
AEC-Q102
Lens Transparency
Diffused
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension
1.60mm L x 0.65mm W
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Height (Max)
0.65mm