UDZVTE-176.8B
DigiKey Part Number
UDZVTE-176.8BTR-ND - Tape & Reel (TR)
UDZVTE-176.8BCT-ND - Cut Tape (CT)
UDZVTE-176.8BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UDZVTE-176.8B
Description
DIODE ZENER 6.8V 200MW UMD2
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 200 mW Surface Mount UMD2
EDA/CAD Models
UDZVTE-176.8B Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 3.5 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms