VS28VUA1LAMTFTR
DigiKey Part Number
VS28VUA1LAMTFTR-ND - Tape & Reel (TR)
VS28VUA1LAMTFCT-ND - Cut Tape (CT)
VS28VUA1LAMTFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS28VUA1LAMTFTR
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC PMDTM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 13.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount PMDTM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS28VUA1LAMTFTR Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
SOD-128
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.2A