100PX470MEFCGC16X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 146
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 248
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
100PX470MEFCGC16X25
DigiKey Part Number
100PX470MEFCGC16X25-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100PX470MEFCGC16X25
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
100PX470MEFCGC16X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
880 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.056 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C