100YXJ22MT16.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 10 844
Datasheet
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
100YXJ22MT16.3X11
DigiKey Part Number
100YXJ22MT16.3X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100YXJ22MT16.3X11
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
100YXJ22MT16.3X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
146.85 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
267 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
570 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C