10YXJ470MCR6.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 34 688
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 197
Datasheet
In Stock: 0
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
10YXJ470MCR6.3X11
DigiKey Part Number
10YXJ470MCR6.3X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10YXJ470MCR6.3X11
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10YXJ470MCR6.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C