10ZLJ1000MTA8X20
DigiKey Part Number
10ZLJ1000MTA8X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZLJ1000MTA8X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
10ZLJ1000MTA8X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.176 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.96 A @ 100 kHz
Impedance
41 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C