25JGV33M6.3X6.1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 89
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1 713
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
25JGV33M6.3X6.1
DigiKey Part Number
25JGV33M6.3X6.1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25JGV33M6.3X6.1
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25JGV33M6.3X6.1 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
97.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C