35ZLR470MEFC10X16
DigiKey Part Number
1189-35ZLR470MEFC10X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLR470MEFC10X16
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.0615 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.93 A @ 100 kHz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C