450BXW33MEFR12.5X25
DigiKey Part Number
1189-2937-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450BXW33MEFR12.5X25
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
450BXW33MEFR12.5X25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
360 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C