50ZLJ1200M16X20
DigiKey Part Number
1189-50ZLJ1200M16X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50ZLJ1200M16X20
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.86 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
23 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C