CFM-6025BF-265-408
DigiKey Part Number
2223-CFM-6025BF-265-408-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-6025BF-265-408
Description
FAN AXIAL 60X25.4MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 31.1 CFM (0.871m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
40.9dB(A)
Series
Power (Watts)
4.08 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
25.40mm
Current Rating (Amps)
0.170A
Air Flow
31.1 CFM (0.871m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.370 in H2O (92.2 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C