CMC-4015-25L100
DigiKey Part Number
102-4640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMC-4015-25L100
Description
MIC COND ANLG OMNI -25DB 0.157"D
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 20 kHz Analog Microphone Electret Condenser 3 V ~ 10 V Omnidirectional (-25dB ±3dB @ 94dB SPL) Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMC-4015-25L100 Models
Category
Impedance
2.2 kOhms
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - Rated
3 V
Series
Voltage Range
3 V ~ 10 V
Packaging
Box
Current - Supply
500 µA
Part Status
Active
Port Location
Top
Type
Electret Condenser
Termination
Wire Leads
Output Type
Analog
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Direction
Omnidirectional
Height (Max)
0.067" (1.70mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz