CP059-40635
DigiKey Part Number
2223-CP059-40635-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP059-40635
Description
PELTIER, 40 X 40 X 6.35 MM, 5.9
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 36.0W @ 27°C 5.9 A 100°C
Category
Delta Tmax @ Th
90°C @ 27°C
Number of Stages
2
Series
Current - Max
5.9 A
Voltage - Max
14.6 V
Resistance
2.3 Ohms
Operating Temperature
100°C
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed - Silicone RTV
Qmax @ Th
36.0W @ 27°C