CP065-4070
DigiKey Part Number
2223-CP065-4070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP065-4070
Description
PELTIER, 40 X 40 X 7 MM, 6.5 A,
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 40.6W @ 27°C 6.5 A 104°C
Category
Delta Tmax @ Th
93°C @ 27°C
Number of Stages
2
Series
Current - Max
6.5 A
Voltage - Max
14.6 V
Resistance
2.25 Ohms
Operating Temperature
104°C
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed - Silicone RTV
Qmax @ Th
40.6W @ 27°C