CP100-40635
DigiKey Part Number
2223-CP100-40635-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP100-40635
Description
PELTIER, 40 X 40 X 6.35 MM, 10 A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 62.0W @ 27°C 10 A
Category
Delta Tmax @ Th
85°C @ 27°C
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height
6.35mm
Series
Number of Stages
2
Packaging
Box
Current - Max
10 A
Part Status
Active
Voltage - Max
16.1 V
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Resistance
1.36 Ohms
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed - Silicone RTV
Qmax @ Th
62.0W @ 27°C