CP10726-29P
DigiKey Part Number
2223-CP10726-29P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP10726-29P
Description
PELTIER, 7.2 X 6 X 2.9 MM, 1 A,
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 1.3W @ 27°C 1 A 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP10726-29P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
2.90mm
Current - Max
1 A
Voltage - Max
2.1 V
Resistance
1.57 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
150°C
Size / Dimension
Rectangular - 7.20mm L x 6.00mm W
Features
Lead Wires, Non-Sealed
Qmax @ Th
1.3W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C