PR28-24V-360-1A-E
DigiKey Part Number
2223-PR28-24V-360-1A-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR28-24V-360-1A-E
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PR28-24V-360-1A-E Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
20 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
4700VA, 480W
Relay Type
Coil Current
15 mA
Coil Resistance
1.6 kOhms