RDS-10S-74365-D
DigiKey Part Number
2223-RDS-10S-74365-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-10S-74365-D
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 42VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDS-10S-74365-D Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height Above Board
0.144" (3.65mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
No
Number of Positions
10
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Voltage Rating
42VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.291" (7.40mm)