SJ3-35033A
DigiKey Part Number
2223-SJ3-35033A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ3-35033A
Description
AUDIO JACK, 3.5MM, THROUGH HOLE,
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
SJ3-35033A Models
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Termination
Solder
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Voltage - Rated
12VDC
Current Rating (Amps)
1 A
Mating Length/Depth
0.551" (14.00mm)
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)