SPG216-56
DigiKey Part Number
2223-SPG216-56-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPG216-56
Description
TEG, 7.2 V / 3 A OUTPUT, 56 X 56
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEG (Thermoelectric Generator) 21.6W @ 27°C 3 A 300°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPG216-56 Models
Category
Height
4.50mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
3 A
Part Status
Active
Voltage - Max
7.2 V
Type
TEG (Thermoelectric Generator)
Resistance
2.4 Ohms
Size / Dimension
Square - 56.00mm L x 56.00mm W
Operating Temperature
300°C
Qmax @ Th
21.6W @ 27°C