TB003-500-P02BE
TB003-500-P02BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB003-500-P02BE
DigiKey Part Number
102-6161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB003-500-P02BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.00
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB003-500-P02BE Models
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
2
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
10 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V