TBP01R2-508-24BE
DigiKey Part Number
102-6437-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP01R2-508-24BE
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP01R2-508-24BE Models
Category
Current - IEC
20A
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - IEC
320 V
Series
Current - UL
16 A
Packaging
Box
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Color
Blue
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
24
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
24
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Contact Material
Copper Alloy
Pitch
0.200" (5.08mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
Vertical
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.472" (12.00mm)