TBP02P1-381-06BE
TBP02P1-381-06BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP02P1-381-06BE
DigiKey Part Number
102-6472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02P1-381-06BE
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM
Detailed Description
6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP02P1-381-06BE Models
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
6
Features
Groove Guide
Positions Per Level
6
Pitch
0.150" (3.81mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Wire Strip Length
7mm
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.441" (11.20mm)
Voltage - IEC
250 V
Base Product Number
Current - UL
8 A