TBP02P1W-381-05BE
TBP02P1W-381-05BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP02P1W-381-05BE
DigiKey Part Number
102-6507-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02P1W-381-05BE
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM
Detailed Description
5 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP02P1W-381-05BE Models
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
5
Features
Mating Flange
Positions Per Level
5
Pitch
0.150" (3.81mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Wire Strip Length
7mm
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.441" (11.20mm)
Voltage - IEC
250 V
Base Product Number
Current - UL
8 A