TBP03P2-350-02BEGY
DigiKey Part Number
2223-TBP03P2-350-02BEGY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03P2-350-02BEGY
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.50MM
Detailed Description
2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - IEC
320 V
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Box
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Type
Plug, Female Sockets
Number of Positions
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
2
Contact Mating Finish
Tin
Number of Levels
1
Features
Push Button Actuated
Pitch
0.138" (3.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
9-10mm
Termination Style
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC
8A
Insulation Height
0.303" (7.70mm)