TBP04R1-500-12BE
TBP04R1-500-12BE
TBP04R1-500-12BE
DigiKey Part Number
2223-TBP04R1-500-12BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP04R1-500-12BE
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP04R1-500-12BE Models
Category
Current - IEC
10A
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - IEC
400 V
Series
Current - UL
15 A
Packaging
Box
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Color
Blue
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Contact Material
Copper Alloy
Pitch
0.197" (5.00mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
90°, Right Angle
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
1.122" (28.50mm)