CL10X106MP8NRNC
DigiKey Part Number
1276-2383-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-2383-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-2383-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10X106MP8NRNC
Description
CAP CER 10UF 10V X6S 0603
Detailed Description
10 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CL10X106MP8NRNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)