BBL-105-G-E
DigiKey Part Number
SAM1000-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBL-105-G-E
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BBL-105-G-E Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Series
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.070" (1.78mm)
Connector Type
Contact Shape
Circular
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Nickel
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Contact Finish Thickness - Post
50.0µin (1.27µm)
Mounting Type
Base Product Number
Termination
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 110
Factory Stock: 1 644
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
In-Stock: 531
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 432
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 379
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
In-Stock: 598
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM