Image for EW-02-09-G-D-300 is not available
EW-02-09-G-D-300
DigiKey Part Number
EW-02-09-G-D-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-02-09-G-D-300
Description
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
EW-02-09-G-D-300 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.300" (7.620mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)